Aktualności

KNE z wizytą w NBP

12 kwietnia 2019
czytaj całość

Potrafisz rozróżnić falsyfikat od autentycznego banknotu? Statystyczny Polak ma z tym problem.

W dniu dzisiejszym poznaliśmy metody zabezpieczeń banknotów dzięki przychylności Oddziału Okręgowego NBP w Bydgoszczy.

Zmodernizowane banknoty posiadają: wzbogacony znak wodny, okienkową nitkę zabezpieczającą, druk obustronny "recto-verso", farbę zmienną optycznie, złotą i opalizującą farbę, liczne mikrodruki. Ponadto, banknoty zawierają znaki widoczne jedynie w podczerwieni i ultrafiolecie. Wszystkie te elementy sprawiają, że polskie banknoty są bardzo dobrze chronione przed fałszerstwem.

Jednak czy na tym należy poprzestać?

Przyjmując płatność sfałszowanym banknotem wprowadzamy go do obiegu nieświadomie, narażając się na współudział w procederze. Kasjer może zostać pociągnięty do odpowiedzialności przez nieznajomość zabezpieczeń banknotów. Z reguły falsyfikaty można rozpoznać na pierwszy rzut oka. W przypadku, gdy podejrzewamy daną osobę o fałszerstwo, podejrzany banknot należy zachować i niezwłocznie zawiadomić policję, która przekaże go do analizy ze strony NBP.

Ciekawostką jest fakt, że banknot zniszczony w 25% można wymienić na wartościowy, wolny od wad egzemplarz w jednej z siedzib NBP. Te i inne informacje znajdują się na oficjalnej stronie NBP: www.nbp.pl.

Całości spotkania dopełniła garść ciekawostek na temat monet i banknotów okolicznościowych. Dowiedzieliśmy się wiele o procedurze emisji pieniądza. Patrząc na banknot w podczerwieni, można dostrzec, że jest to majstersztyk pracy rąk ludzkich.

Więcej informacji na facebook'u Koła :)

czytaj całość…

Projekt "Nowoczesny Uniwersytet"

12 kwietnia 2019

Trwa projekt Nowoczesny Uniwersytet, w którym udział biorą studenci III roku administracji, III roku ekonomi oraz IMU administracji. Eksperci i opiekunowie zespołów projektowych dr Anita Kubanek, dr hab. Marcin Skinder oraz dr Paweł Antoszak organizują spotkania z ekspertami, przedsiębiorcami z różnych firm, m.in. z Panem Pawłem Deka z firmy Celit, Panem Łukaszem Glińskim z firmy Les Higiena oraz Panem Rafałem Rasmusem z Media System Sp. z o.o.

czytaj całość…

seminarium naukowe poświęcone bezpieczeństwu w ruchu drogowym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego

12 kwietnia 2019

W dniu 26 lutego 2019 roku o godzinie 10.00 w Bibliotece Głównej UKW dobyło się seminarium naukowe poświęcone bezpieczeństwu w ruchu drogowym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Naukowe spotkanie rozpoczęło się przywitaniem przybyłych gości przez Dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych dr hab. Radosława Krajewskiego, prof. nadzw. UKW. Następnie występowali po sobie przedstawiciele służb bezpieczeństwa publicznego. Seminarium zostało zakończone wystąpieniem Naczelnika Wydziału Szkoleń i BRD WORD w Bydgoszczy. Wyrażamy głęboką nadzieję, że naszych słuchaczy zainteresowało naukowe seminarium.

Patronat medialny udzielili: Gazeta Pomorska oraz PiK Polskie Radio.

Fotorelacja dostępna na facebook'u.

Relacja "Zbliżeniach".

Relacja w Radio PiK.

czytaj całość…

XXVI Welconomy Forum in Toruń

12 kwietnia 2019
czytaj całość

19 marca 2019 r. studenci I roku ekonomii wraz z dr A. Nowakowską-Kutrą uczestniczyli w obradach XXVI Welconomy Forum in Toruń www.welconomy.pl, które było poświęcone debacie skupionej wokół najważniejszych wyzwań polskiej gospodarki. Studenci zostali zaproszeni do udziału w Forum przez Dr Jacka Janiszewskiego, głównego Organizatora Forum oraz Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w latach 1997-1999. Studenci uczestniczyli w panelach dyskusyjnych poświęconych m.in.outsoursingowi jako skutecznemu narzędziu optymalizacji kosztów.

czytaj całość…

spotkanie z finansistą firmy Atos

08 kwietnia 2019

Koło Naukowe New Generation of Financiers zaprasza na spotkanie z finansistą firmy Atos - międzynarodowej korporacji. Spotkanie odbędzie się w środę 10 kwietnia 2019 o godzinie 15:00 w Auli Nova.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Instytut Prawa, Administracji i Zarządzania,

ul. M. K. Ogińskiego 16, pok. 211, 85-092 Bydgoszcz, tel. 52 32 36 743